Komentarze do notki Mózg - Czym jest Mózg?

Mózg - Czym jest Mózg? 
17. listopada 2013 19:00:00
linkologia.pl spis.pl

 

Mózg – galaretowata materia, której pozbawieni są rodzeństwo, nauczyciele oraz większość mniej inteligętnych ludzi. Można do kupić na czarnym rynku, lecz wtedy życie może dla tej osoby całkowicie się zmienić. 

"Ludzie są jak małpy i zawsze nimi będą dopóki nie uświadomią sobie potęgi mózgu" - Ja

Ludzki mózg jest najpotężniejszym i najbardziej skomplikowaną jednostką na wszechświecie. Dzięki nie mu na codzień funkcjonujemy i możemy wykonywać różne czynności, tworzyć, projektować, ogólnie myśleć. Wszystko co spotyka nasze ciało jest przekazywane do mózgu w zaledwie kilka milisekund np: ból. Mózg pozwala nam wiele rzeczy poruszać się, mieć własną świadomość, wykonywać różne rzeczy, których byśmy nigdy bez niego nie mogli wykonać. Ten twór, najbardziej skoplikowany na świecie składa się z wielu miliardów nitek, które są naszą pamięcią, doświadczeniami, uczuciami.  

Większość osób myśli, że mózg sklada się najogólniej z dwóch części lewej i prawej półkuli lewa jest od "artystycznych rzeczy", a prawa od "logiki. Ogólnie człowiek posiada trzy strefy dzięki czemu, myślimy, jesteśmy świadomi i wiele innych skomplikowanych rzeczy. Jedna część nazywana "lewą" odpowiada za uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie się np: granie na gitarze, sporty które wymagają zreczności treningu, lecz nawet inne zwykły czynności, które uczymy się pierwszy raz. Dziecko, które poznaje nowy świat, używa lewej półkuli dzięki czemu jest w stanie bardzo szybko zapamiętywać i uczyć się różnych rzeczy poprzez zabawę, gry i inne rzeczy. Wszystko co go otacza jest dla niego zabawą, dzięki temu w kilka, kilkanaście miesięcy nauczyć się mówić i innych rzeczy.

Druga część "prawa" jest używana przez nas ciągle jest częścią, która pozwala nam na logiczne myślenie. Używana jest na codzień gdy próbujemy sobie logicznie wytłumaczyć, dlaczego to takie jest? Jak mógłbym/mogłabym to naprawić? Jeśli ktoś ma dobrze rozwiniętą "prawą" część zwykle jest ścisłowcem dobrze mu idzie w Matematyce, Fizyce. 

Trzecia część mózgu najmniej zbadana i najmniej możemy ją kontrolować odpowiada na podświadomość, instynkt oraz na nasze decyzje. Kłębią się w niej emocje dzięki np: medytacji możemy rozwijać tą część i panować nad emocjami. Człowiek panuje nad emocjami tylko częściowo nigdy nie jest w stanie zapanować nad nimi całkowicie. Dzięki różnym metodą odprężenia może to sobie ułatwić. Część ta najczęściej jest aktywna poprzez w nieoczekiwanych styłułacjach, trudnych lub niespodziewanych. Czasem może nam nawet ocalić życie.

Mózg a sen? Czemu mózg potrzebuje snu?

Mózg podczas snu odpoczywa, "zapisuje wszystkie dane z bierzącego dnia na dysku", dzięki czemu wszystko czego uczyliśmy się nowe doświadczenia są analizowane przez niego i możemy zdobyć przez to nowe umiejętności. 

Czy Mózg można trenować i rozwijać? Co to jest IQ i czy można je podwyższyć?

W podręcznikach i w wielu "ważnych" książkach naukowych jest napisane, że ludzki mózg ciągle się starzeje i mamy coraz słabszą pamięć. Jest to nieprawda, ponieważ nasz mógz możemy ciągle trenować i rozwijać poprzez granie w logiczne gry, rozwijanie własnej wyobraźni, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i inne gry pobudzające mózg. Poprzez takie gry możemy rozwijąć go i nie narzekać na starość na naszą pamięć. 

IQ, czyli Iloraz inteligencji. Jest to liczba pokazująca w jakim stanie jest nasz mózg ile posiada ilorazu inteligencji. Na podstawie testu, oblicza wiek mózgu, który jest porównywany do naszego wieku. Ogólnie panuje przekonanie, że jeśli któś ma niski IQ jest mniej inteligętny od innych, a iloraz inteligencji nie zmienia się. Jest to błędne myślenie, ponieważ przez różne ćwiczenia mózgu możemy go rozwijać na różne sposoby. 

Czy człowiek panuje nad mózgiem?

Niestety nie, mózg może mieć różne fale dzięki, których czujemy się inaczej mamy lepszą, gorszą koncentracje. 

Fale Delta - (o najmniejszej częstotliwości) - jest to najwolniejsza z wszystkich fal. Jesteśmy w niej podczas bardzo głębokiego snu. W nim człowiek regenuruje się fizycznie, a jego myśli porządkują się.

FaleTheta - są to fale nazywane falami transowymi. Występują podczas snu, półsnu i podczas medytacji (bardzo zawansowanej). Dzięki nim zostało odkrytych wiele wynalazków i rzeczy na świecie. Jest to stan w którym, widzimy różne dziwne rzeczy, nieświadomie nie wpływamy na swoje wyobrażenia. 

Fale Alfa - jest to bardzo pomocny stan, dzięki któremu zawsze jesteśmy maksymalnie skoncentrowani i skupieni. Jesteśmy w tym stanie zwykle kilka sekund przed zaśnieciem i kilka sekund po przebudzeniu. W tym stanie mamy dostęp do wszystkich półkul, które możemy używać czyli lewej i prawej. 

Fale Beta - występuje gdy jesteśmy w stanie "świadomości", jest to stan w którym najciężej nam coś zapamiętać oraz ma wiele minusów. Nadmierne fale Beta powodują stres i napięcie mięśniowe. 

Podsumowując, mózg jest "narzędziem", które trzeba umiejętnie wykorzystywać i dbać o niego. Starać się pić jak najwięcej wody, jeść dużo orzechów różnego rodzaju, starać się jeść jak najmniej tłustych rzeczy typowych fast foodów, starać jak najmniej się denerwować. 

shidorii : : mózg, tajemnice mózgu

Brak komentarzy