Archiwum - listopada 2013

Mózg - Czym jest Mózg? Komentarze (0)
17. listopada 2013 19:00:00
linkologia.pl spis.pl

 

Mózg – galaretowata materia, której pozbawieni są rodzeństwo, nauczyciele oraz większość mniej inteligętnych ludzi. Można do kupić na czarnym rynku, lecz wtedy życie może dla tej osoby całkowicie się zmienić. 

"Ludzie są jak małpy i zawsze nimi będą dopóki nie uświadomią sobie potęgi mózgu" - Ja

Ludzki mózg jest najpotężniejszym i najbardziej skomplikowaną jednostką na wszechświecie. Dzięki nie mu na codzień funkcjonujemy i możemy wykonywać różne czynności, tworzyć, projektować, ogólnie myśleć. Wszystko co spotyka nasze ciało jest przekazywane do mózgu w zaledwie kilka milisekund np: ból. Mózg pozwala nam wiele rzeczy poruszać się, mieć własną świadomość, wykonywać różne rzeczy, których byśmy nigdy bez niego nie mogli wykonać. Ten twór, najbardziej skoplikowany na świecie składa się z wielu miliardów nitek, które są naszą pamięcią, doświadczeniami, uczuciami.  

Większość osób myśli, że mózg sklada się najogólniej z dwóch części lewej i prawej półkuli lewa jest od "artystycznych rzeczy", a prawa od "logiki. Ogólnie człowiek posiada trzy strefy dzięki czemu, myślimy, jesteśmy świadomi i wiele innych skomplikowanych rzeczy. Jedna część nazywana "lewą" odpowiada za uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie się np: granie na gitarze, sporty które wymagają zreczności treningu, lecz nawet inne zwykły czynności, które uczymy się pierwszy raz. Dziecko, które poznaje nowy świat, używa lewej półkuli dzięki czemu jest w stanie bardzo szybko zapamiętywać i uczyć się różnych rzeczy poprzez zabawę, gry i inne rzeczy. Wszystko co go otacza jest dla niego zabawą, dzięki temu w kilka, kilkanaście miesięcy nauczyć się mówić i innych rzeczy.

Druga część "prawa" jest używana przez nas ciągle jest częścią, która pozwala nam na logiczne myślenie. Używana jest na codzień gdy próbujemy sobie logicznie wytłumaczyć, dlaczego to takie jest? Jak mógłbym/mogłabym to naprawić? Jeśli ktoś ma dobrze rozwiniętą "prawą" część zwykle jest ścisłowcem dobrze mu idzie w Matematyce, Fizyce. 

Trzecia część mózgu najmniej zbadana i najmniej możemy ją kontrolować odpowiada na podświadomość, instynkt oraz na nasze decyzje. Kłębią się w niej emocje dzięki np: medytacji możemy rozwijać tą część i panować nad emocjami. Człowiek panuje nad emocjami tylko częściowo nigdy nie jest w stanie zapanować nad nimi całkowicie. Dzięki różnym metodą odprężenia może to sobie ułatwić. Część ta najczęściej jest aktywna poprzez w nieoczekiwanych styłułacjach, trudnych lub niespodziewanych. Czasem może nam nawet ocalić życie.

Mózg a sen? Czemu mózg potrzebuje snu?

Mózg podczas snu odpoczywa, "zapisuje wszystkie dane z bierzącego dnia na dysku", dzięki czemu wszystko czego uczyliśmy się nowe doświadczenia są analizowane przez niego i możemy zdobyć przez to nowe umiejętności. 

Czy Mózg można trenować i rozwijać? Co to jest IQ i czy można je podwyższyć?

W podręcznikach i w wielu "ważnych" książkach naukowych jest napisane, że ludzki mózg ciągle się starzeje i mamy coraz słabszą pamięć. Jest to nieprawda, ponieważ nasz mógz możemy ciągle trenować i rozwijać poprzez granie w logiczne gry, rozwijanie własnej wyobraźni, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i inne gry pobudzające mózg. Poprzez takie gry możemy rozwijąć go i nie narzekać na starość na naszą pamięć. 

IQ, czyli Iloraz inteligencji. Jest to liczba pokazująca w jakim stanie jest nasz mózg ile posiada ilorazu inteligencji. Na podstawie testu, oblicza wiek mózgu, który jest porównywany do naszego wieku. Ogólnie panuje przekonanie, że jeśli któś ma niski IQ jest mniej inteligętny od innych, a iloraz inteligencji nie zmienia się. Jest to błędne myślenie, ponieważ przez różne ćwiczenia mózgu możemy go rozwijać na różne sposoby. 

Czy człowiek panuje nad mózgiem?

Niestety nie, mózg może mieć różne fale dzięki, których czujemy się inaczej mamy lepszą, gorszą koncentracje. 

Fale Delta - (o najmniejszej częstotliwości) - jest to najwolniejsza z wszystkich fal. Jesteśmy w niej podczas bardzo głębokiego snu. W nim człowiek regenuruje się fizycznie, a jego myśli porządkują się.

FaleTheta - są to fale nazywane falami transowymi. Występują podczas snu, półsnu i podczas medytacji (bardzo zawansowanej). Dzięki nim zostało odkrytych wiele wynalazków i rzeczy na świecie. Jest to stan w którym, widzimy różne dziwne rzeczy, nieświadomie nie wpływamy na swoje wyobrażenia. 

Fale Alfa - jest to bardzo pomocny stan, dzięki któremu zawsze jesteśmy maksymalnie skoncentrowani i skupieni. Jesteśmy w tym stanie zwykle kilka sekund przed zaśnieciem i kilka sekund po przebudzeniu. W tym stanie mamy dostęp do wszystkich półkul, które możemy używać czyli lewej i prawej. 

Fale Beta - występuje gdy jesteśmy w stanie "świadomości", jest to stan w którym najciężej nam coś zapamiętać oraz ma wiele minusów. Nadmierne fale Beta powodują stres i napięcie mięśniowe. 

Podsumowując, mózg jest "narzędziem", które trzeba umiejętnie wykorzystywać i dbać o niego. Starać się pić jak najwięcej wody, jeść dużo orzechów różnego rodzaju, starać się jeść jak najmniej tłustych rzeczy typowych fast foodów, starać jak najmniej się denerwować. 

shidorii : : mózg, tajemnice mózgu

Przyjaciele Komentarze (0)
16. listopada 2013 22:01:00
linkologia.pl spis.pl

Kto to jest przyjaciel?

Przyjaciel – osoba zniewolona przez umiejętne działania drugiej osoby, stwarzającej pozór więzi międzyludzkiej. Proces ten zawsze prowadzi do całkowitej dominacji nad ofiarą i możliwością manipulowania jej decyzjami.

Tak komicznie, możemy przedstawić definicje przyjaźń, ktorą zaczerpnełem z encyklopedii, która bierze wszystko jako żart, definicje często zrobione są zabawnę. Ja bym w tym jednak nie traktował tego tak zabawnie. Przyjaźń polega na stwarzaniu więzi międzyludzkich. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli byśmy nie stwarzali tych więzi nie mogli bysmy się przyjaźnić. Często ludzie zastanawiają się czym się różni przyjaźń od koleżeństwa, znajomości? Panuje wiele dziwnych mitów na temat przyjaźni, że przyjaciel to najważniejsza osoba w życiu, wszystko można mu powiedzieć, zawsze jest szczery. Przyjacielowi każdy nadaje różne cechy jakie powinien mieć. Czasem w życiu człowieka są takie sytułacje, że jeśli mu nie powiemy pewnych rzeczy lub nie umiemy mu to przekazać w sposób, który go to nie zaboli lepiej nie przekazywać jakiejś informacji np: Idziemy do domu przyjaciela, wchodzimy (znamy go od lat nie musimy pukać) i zastajemy jego żone z obcym mężczyzną w ich łóżku. Mężczyzna wychodzi płaci żonie przyjaciela... Wiemy, że jego przyjaciel jest bardzo uczuciowy i by się załamał gdy by się dowiedział o tym, że jego żona przyjmuj obcych facetów do domu, uprawia z nimi sex za pieniądze. Wiadomo, obowiązkiem przyjaciela jest poinformować go, że jego żona go zdradza, ale starać się mu powiedzieć to jak najdelikatniej nie w coś w stylu "wbijam do towojego domu patrze, twoja żona pieprzy się z jakimś gościem i gościu jej za to płaci, jak jakiejś dziwce". Szczerość nie zawsze popłaca, w sytułacjach, gdy nie mamy wpływu na niektóre wydarzenia. Chociaż zawsze jakaś istnieje szansa, że nasz przyjaciel dowie sie o tym, ale to już zależy od sytułacji. Gdy wiemy, że i tak i tak się dowie próbujemy mu jak najbardziej delikatnie mu o tym powiedzieć, by go nie zranić. Szczerość do bólu też jest czasem dobra, ale zanim coś powiemy mu ważnego, lepiej przemyśleć, jak dana osoba zareguje. Znamy ją bardzo dobrze, więc powinniśmy wiedzieć mniej więcej jakiej spodziewać się reakcji. Podsumowując lepiej mówić prawdę w łagodny sposób niż nasz przyjaciel miał by dowiedzieć się tego od innej osoby.

"Przy­jaciel to ktoś, kto da­je Ci to­talną swo­bodę by­cia sobą" - cytat Jim Morrison

Jest wiele cytatów o przyjacielach, ale moim zdaniem ten najbardziej odzwierciedla odpowiednią postawe i definicje przyjaciela. Przy przyjacielu nie musimy nigdy nic udawać, możemy się wyżalić, wypłakać zrobić po prostu przy nim wszystko bez stresu, denerowania, że coś komuś wyjawi. Zawsze możemy na nim polegać, ze wszystko zostanie między nim a nami.

Przyjaciel daje swobodę bycia sobą?

Każdy z nas zachowuje się inaczej przy innych ludziach. Najbardziej naturalnie zachowujemy się przy przyjaciołach, ponieważ im ufamy, czujemy wiezi, które nas łączą. Przyjaciela ciężko zyskać, a łatwo stracić jeśli nie pielęgnujemy przyjaźni. 

Podsumowując przyjaciele są potrzebni ponieważ, dzięki nim możemy poczuć się luźno oraz czujemy więź dzięki nie czujemy się samotni.

shidorii : : komunikacja, przyjaciel, stosunki międzyludzkie

Strona główna


Archiwum

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301